Ogród przy domu szeregowym


« Poprzednia     Powrót     Następna »

Projekt i wykonanie małego ogrodu przy szeregowym domu nie kosztuje dużo, bo jego powierzchnia często nie przekracza 300 m2, a realizacja trwa tylko kilka dni. Tak było również w przypadku tego ogrodu, który projektowaliśmy całkiem niedawno. Jest to skrajny dom z dostępem do ogrodu i przejściem z boku. Środkowe domy mają gorsze położenie, bo nie ma przejścia i wszystko trzeba nosić przez dom lub garaż.

Projekt ogrodu zakładał wykonanie naszych ulubionych bukszpanowych ozdobników w postaci zawijasków, posadzenie roślin ozdobnych cały rok i mało wymagających, a na trawniku miał się znaleźć bonsai z cisa. Jednak jego cena przekraczała możliwości finansowe inwestora i poprzestaliśmy na bonsai z cyprysika, który jest znacznie tańszy, ale trudniej go utrzymać w ryzach. W mroźne zimy może także przemarzać.

Aby ogród wyglądał pięknie przez cały rok, umieściliśmy na froncie zimozieloną kulę z ostrokrzewu na pniu, a na dole podsadziliśmy ją różowymi begoniami. Dzięki temu mamy kolor kwiatów aż do mrozów. Posadziliśmy w ogrodzie sporo różnych form piennych iglastych (świerki) i liściastych zimozielonych (trzmielina). Jest lawendowa obwódka i bukszpanowe zawijaski. Z ozdobnych, małych drzew wybraliśmy wiśnię "Royal Burgundy" i kulisty miłorząb "Mariken" oraz purpurową śliwę wiśniową. Dzięki tym drzewom ogród wygląda szlachetnie.

Dzięki naszemu doświadczeniu w doborze roślin od wczesnej wiosny już coś kwitnie. W kwietniu krokusy, potem hiacynty i tulipany, następnie ozdobne, pachnące azalie, pierisy i różaneczniki, a późnym latem lawenda i bukietowe hortensje. Na jesienne kwitnienie posadziliśmy różnokolorowe wrzosy. Cały czas rabaty zdobią kolorowe liście żurawek i wrzośce. Strukturę ogrodu tworzą świerki serbskie, choiny kanadyjskie i topiary z cisa i bukszpanu.

Miejscem do wypoczynku jest kamienny taras, na którym znajduje się elegancki komplet drewnianych mebli wypoczynkowych i kompozycje kwiatowe w donicach. Ustawione są też latarenki i świece. Można tutaj wypić kawę, poleniuchować na leżaku, popatrzeć na okoliczne, jeszcze puste pole i olszynowy las za płotem.

Ogród zakończyliśmy położeniem trawnika z rolki, ponieważ rodzinie tutaj mieszkającej zależało na szybkim efekcie i nienagannie wyglądającej murawie. Wszyscy dbają o ten ogród, tylko czasem musimy przyjechać i wspomóc swoją fachową siłą, wykonując bardziej skomplikowane prace. Ogród pomimo, że jest mały sprawia wiele radości i wygląda urokliwie.

« Poprzednia     Powrót     Następna »