Ogród w centrum miasta


« Poprzednia     Powrót     Następna »

Ten ogród to bezcenna oaza w śródmiejskim pejzażu wśród wieżowców i apartamentowców. Przy wciąż rosnącym stopniu zurbanizowania i długich dniach pracy, jest idealną odtrutką na gorączkowy pośpiech cechujący życie miejskie. Dużo tu soczystej zieleni, miejsc do siedzenia i odpoczynku oraz ogromny taras z roślinami w donicach.

Ogród znajduje się przy bocznej uliczce, gdzie prawie wcale nie jeżdżą samochody. Otoczony jest szczelnym żywopłotem ze starych cisów. Tam, gdzie ich brakowało dosadziliśmy młode okazy. Teraz są już spore i ładnie się zagęściły dzięki systematycznemu cięciu i podlewaniu, bowiem nasza ekipa pielęgnowała ten ogród przez kilka lat.

Zadbany trawnik okalają łagodne rabaty obsadzone różanecznikami, pierisami, klonami palmowymi, azaliami, ozdobnymi trawami o efektownym wyglądzie i wrzosowiskami - atrakcyjnymi cały rok. Jest też kącik "japoński" z wielką sosną czarną, wyżwirowanym placykiem z kostrzewą, wyglądającą jak mech i kamiennym zlewem umieszczonym na skale.

W rogu trawnika posadziliśmy kilka lat temu duży okaz platana, rozpiętego na poziomych bambusach. Wyglądał niczym zielony parasol, jednak po latach wymknął się spod kontroli i wyrósł już wysoko. Stoi pod nim metalowa ławka, skąd można patrzeć na cały ogród i dom. Pod starą jabłonią kwitną wysokie byliny, pachną macierzanki i rumianki.

Na tarasie właściciele uprawiają rośliny śródziemnomorskie np. oleandry, bugenwille i osobliwą araukarię, którą w sezonie zakopuje się do gruntu. Nie brakuje także różnorodnych ziół, które dzięki dobremu nasłonecznieniu wspaniale rosną.

Ogród zdobią laurowiśnie strzyżone w niski żywopłot i zwisający grab oraz kilka okazów bonsai z sosen. Urodę roślin w nocy wydobywa dyskretne oświetlenie.

Także przedogródek od strony ulicy jest zadbany i ładnie obsadzony kulistymi drzewami w bukszpanowych kostkach.

« Poprzednia     Powrót     Następna »