Thumb  mg 0178
Thumb  mg 4105  2
Thumb  mg 4572
Thumb  mg 2082
Thumb  mg 4607
Thumb  mg 2064
Thumb  mg 4147  2
Thumb  mg 4579
Thumb  mg 5651
Thumb  mg 5688
Thumb  mg 5771
Thumb  mg 5773
Thumb img 5714
Thumb  mg 0188
Thumb  mg 1350
Thumb  mg 9585
Thumb  mg 9630
Thumb  mg 1536
Thumb  mg 2091
Thumb  mg 3464
Thumb  mg 4101  2
Thumb  mg 4162  2
Thumb  mg 4604
Thumb  mg 4635
Thumb  mg 4684
Thumb  mg 5032
Thumb  mg 5691
Thumb  mg 7108
Thumb  mg 5815
Thumb  mg 6012
Thumb  mg 6019
Thumb  mg 7509
Thumb  mg 7520
Thumb  mg 7795
Thumb  mg 3608

Ogród nie tylko bukszpanowy

Projekt tego ogrodu nie powstał od razu, lecz był wielokrotnie modyfikowany. Jego urządzanie realizowaliśmy etapami, z powodu trwającej budowy domu. Ogród powstał na bardzo trudnej działce, nie dość, że małej - to jeszcze w kształcie trójkąta. Podział ogrodu także jest skomplikowany. Rabaty od frontu biegną skośnie, zgodnie ze ścianą domu, przypominając układ jak w nowoczesnym ogrodzie, a tu gdzie jest nieco szerzej, zbudowaliśmy prostokątny staw z podłużnej kostki granitowej.

Pierwsza część stawu to woda, którą napowietrzają dwie dysze spieniające, podświetlane nastrojowym światłem w nocy. Druga to ciekawie ułożone kostki, nadwieszone nad wodą, miedzy którymi woda przepływa. Po kostkach można chodzić "suchą nogą". Nad wodą zamontowaliśmy ogromne lustro, które wprowadza niezłe zamieszanie, gdy ktoś do stawu podchodzi. Ten zabieg niesłychanie powiększa przestrzeń i potęguje gęste i szczelne nasadzenia z hortensji, miskantów, różaneczników i strzyżonych bukszpanów oraz cisów.

Stąd można udać się po schodach na taras z kostki granitowej ze specjalnie wybudowanymi donicami bez dna, w których posadzone są okazałe bukszpanowe topiary – ptaki. Wygodne meble z drewna tekowego umożliwiają spożywanie posiłków i odpoczynek podczas ładnej pogody.

Rabaty z tyłu domu biegną równolegle, jednak aby powiększyć przestrzeń i podzielić ją w poprzek, posadziliśmy ekrany z cisów. Część nawierzchni jest wyżwirowana, a część stanowi chodnik. Ten zabieg optycznie poszerza przestrzeń, a jasny żwir granitowy rozjaśnia ten zakątek. Znajduje się tam wygodna i efektowna ławka oraz ściana wodna z polerowanej stali. Całość uzupełniają kompozycje w donicach.

Kolejny fragment ogrodu za garażem, w najbardziej spiczastym końcu działki, jest zakomponowany delikatnymi owalnymi liniami i także zakończony lustrem, Dzięki temu patrząc od strony wejścia, wydaje się, że ścieżka z trawnika, która zakręca w lewo - prowadzi dalej. W lustrze odbijają się hortensje i hosty. Na dachu śmietnika zbudowaliśmy ogród na dachu również konsekwentnie obsadzony kulami z bukszpanu w towarzystwie żurawek, trzmielin i irg.

Kolorystyka ogrodu to różne odcienie zieleni, biel, czerń, bladożółty i niebieski. Akcenty purpurowe wnoszą buki, śliwy wiśniowe i żurawki. Posadziliśmy także cenne okazy miłorzębów. Wśród nich odmiany "Pendula" i "Mariken". W ogrodzie panuje ogromna konsekwencja w doborze roślin, co sprawia, że ogród jest interesujący i ozdobny o każdej porze roku, nawet zimą, dzięki zastosowaniu form strzyżonych z bukszpanów i cisów oraz szerokiej gamie roślin zimozielonych. Wiosną dodatkowo zdobią go kwitnące i wesołe kompozycje z wczesnych roślin cebulowych, a latem wielkie kwitnące hortensje ustawione w donicach pomiędzy kulami.

Nie zabrakło także ogrodowej biżuterii – to kule z polerowanej stali i granitu oraz inne dodatki. Zaprojektowaliśmy także ogrodowe oświetlenie, aby wydobyć urodę roślin nocą.

Ogród ma także rabatę zewnętrzną za murem, gdzie rosną wiśnie "Umbraculifera", ciekawe byliny i przede wszystkim róże na murze, kwitnące obficie latem.