Ogród nowoczesny


« Poprzednia     Powrót     Następna »

Ogród nowoczesny powstał przy domu o bardzo prostej bryle, ale wykończonej bardzo szlachetnymi, naturalnymi materiałami. Są to granit i piaskowiec. W ogrodzie użyliśmy takich samych surowców. Taras, wejście do domu i wjazd do garażu wyłożono wielkimi, kamiennymi płytami, a nawierzchnie wysypano granitowym grysem różnej granulacji, w dwóch odcieniach szarości.

Projekt ogrodu zakładał maksymalną prostotę, jedność kompozycji i oszczędną ilość gatunków roślin. Jeśli chodzi o kolor, królują różne odcienie zieleni, dużo jest żółtolistnych krzewów ożywiających surowość kompozycji (Ilex crenata "Golden Gem"), a rośliny kwitną na biało (różaneczniki i hortensje "Limelight") lub niebiesko (lawenda i hortensje ogrodowe w donicach).

Motywem łączącym całość są kule i stożki z bukszpanu oraz cisa, a także kule na pniu, powtarzające się w ściśle określonym rytmie. Nasadzenia roślinne zrealizowaliśmy dużymi powierzchniami dość konsekwentnie, bez wielkiej różnorodności.

Przeważają rośliny zimozielone: różaneczniki, bukszpany, cisy, ostrokrzewy, żurawki, lawenda, konwalnik i runianka. Z tych gubiących liście wybraliśmy jedynie bukietową hortensję. Całości dopełniają ozdobne trawy miskanty i szlachetne drzewa: żółtolistny buk na froncie, grujecznik japoński i śliwa wiśniowa.

Najbardziej reprezentacyjny jest przedogródek z wielkim bonsai z cisa, otoczonym geometrycznymi polami z żurawką "Citronelle" i czarnym konwalnikiem oraz kwadratami runianki i bryłami bukszpanu. Przy chodniku, w kamiennej kuli zamontowaliśmy źródełko z podświetlaną dyszą.

Na tarasie i froncie domu ustawiliśmy donice z okazałymi hortensjami, przy lawendzie zaś ulubione zioła w kilku doniczkach, aby były pod ręką. Ogród wygląda okazale przez cały rok dzięki wyrazistej strukturze roślinnych rzeźb i lekkości traw. Duża powierzchnia trawnika stanowi doskonałe tło dla roślin.

« Poprzednia     Powrót     Następna »