Thumb img 0140
Thumb dsc01751
Thumb dsc01752
Thumb dsc01753
Thumb dsc01759
Thumb dsc01762
Thumb dsc01764
Thumb dsc01766
Thumb dsc01771
Thumb dsc01781
Thumb img 0004
Thumb img 0153
Thumb img 0156

Japoński ogród z Księżycową Bramą

Stworzenie stylowego ogrodu japońskiego wymaga dużo wiedzy i wyczucia kompozycji oraz znajomości filozofii Wschodu, natomiast ogród stylizowany na japoński nie wymaga aż takiej dyscypliny w tworzeniu. Potrzebuje charakterystycznych elementów i roślin. Z reguły są to drzewa iglaste formowane tzw. bonsai, klony palmowe, wiśnie japońskie i azalie. Ważnym elementem jest także woda.

Ogród z Księżycową Bramą powstał na dachu, na piątym piętrze apartamentowca, na 120 metrowym tarasie. Podzielony jest na 3 funkcje: widokową (Księżycowa Brama z wpisanym w nią klonem palmowym), jadalnianą z tarasem z drewna egzotycznego bangkirai i przezroczystym zadaszeniem oraz wypoczynkową z trawnikiem i leżakami.

Ten podniebny zakątek spełnia funkcje prawdziwego ogrodu i dodatkowo wykazuje duże wartości estetyczne. Umieściliśmy tam dwa elementy wodne wykute w skale granitowej z "żywą wodą", dodatki charakterystyczne dla ogrodów japońskich: kamienną lampę i ławkę oraz kompozycje skał. Najważniejsze rośliny to: bonsai z cisa, pierzasty klon palmowy, wiśnie i azalie japońskie, purpurowa śliwa wiśniowa "Nigra", karłowe kosodrzewiny, lekkie i zwiewne miskanty chińskie o fontannowym pokroju, delikatne choiny kanadyjskie, zimozielone irgi płożące oraz wyraziste jukki.

Ogród naśladuje formy występujące w krajobrazie. Charakteryzuje go asymetryczność, skromność gatunków roślinnych i wyrafinowanie, jeśli chodzi o formy posadzonych drzew. Jest bardzo pracochłonny jeśli chodzi o pielęgnację roślin i trawnika, nie tylko ze względu na rośliny, ale także specyfikę tego rodzaju ogrodu - zielony dach. Pomimo niewielkiej powierzchni, można się tu poczuć jak w prawdziwym ogrodzie.