Thumb mg 3835
Thumb mg 3843
Thumb mg 3819
Thumb mg 3820
Thumb mg 3825
Thumb mg 3826
Thumb mg 3836
Thumb mg 3837
Thumb mg 3838
Thumb mg 3841
Thumb mg 3843
Thumb mg 3845
Thumb mg 3844
Thumb mg 3849
Thumb mg 3851
Thumb mg 3852

Ogród wypoczynkowy z altaną

Właściciele dużego domu wielorodzinnego postanowili stworzyć miejsce do wypoczynku w już istniejącym, ale bardzo zaniedbanym ogrodzie. Sami nie mogli sobie poradzić jak rozwiązać sprawę ogromnych drzew i tych roślin, które już się w ogrodzie znajdują. Nie mieli także pomysłu, w jaki sposób połączyć kamień i drewno oraz gdzie usytuować altanę, źródełko i kompostownik. Do modernizacji ogrodu zatrudnili więc nas.

Nie było to łatwe zadanie bo stare akacje miały karpy na wierzchu, a ich usunięcie nie wchodziło w grę, postanowiliśmy więc zrobić z tego atut. Zaprojektowaliśmy murki oporowe z łupka kwarcytowego i takie same łamane płyty w trawniku. Aby połączyć wszystkie części ogrodu i nadać im jednolity styl i charakter – po przeciwnej stronie także zbudowaliśmy murek. Można na nim przysiąść i obserwować cały ogród. Dodatkowo stworzyliśmy kilka wysepek w trawniku. Na jednej z nich stworzyliśmy małe wrzosowisko z kolorowych wrzosów i wrzośców oraz azalii japońskich. Obok na rabacie posadziliśmy kolekcję różaneczników.

Właściciele zlecili nam sprowadzenie i posadzenie platana ogromnych rozmiarów, gdyby kiedyś wywróciły się stare akacje i brzozy. Udało się takie drzewo sprowadzić w miesiącu marcu i posadziliśmy je przy pomocy dźwigu HDS. Drzewo znakomicie się ukorzeniło, a dookoła pnia stworzyliśmy wysepkę z pierwiosnków.

Naszym kolejnym zadaniem było stworzenie różanki połączonej z pergolą dla róż pnących. Użyliśmy gotowych paneli drewnianych umocowanych na grubych kantówkach. Z przodu poprowadziliśmy bukszpanowe, strzyżone żywopłoty poprzecinane bukszpanowymi kulami różnej wielkości, natomiast za modrzewiem taki żywopłot zakręca, tworząc wesoły element kompozycji.

Centrum ogrodu stanowi drewniana altana z ażurowymi do połowy ścianami i miejscem do biesiadowania dla całej rodziny. Obok znajduje się wybudowany przez nas grill z wędzarnią, kamiennym blatem do przyrządzania posiłków i pergolą dla winorośli. Jest też wybrukowane miejsce na ognisko, ławka i kranik do umycia rąk. Siedząc w altanie można obserwować małe źródełko z kamienia młyńskiego obsadzone karmnikiem ościstym, funkiami i iglakami.

Kompozycja ogrodu jest uzupełniana co roku dużymi plamami czerwonej begonii wiecznie kwitnącej, co daje bardzo efektowne akcenty kolorystyczne i sprawia, że ogród jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Zadbany trawnik zachęca do odpoczynku i zapewnia tło efektownym roślinom.