Thumb mg 7718
Thumb mg 7717
Thumb mg 7722
Thumb rr14
Thumb mg 7712
Thumb mg 7709
Thumb mg 7708
Thumb mg 7703
Thumb mg 7701
Thumb mg 7699
Thumb mg 7698
Thumb mg 7693
Thumb mg 7689
Thumb mg 7687
Thumb mg 7685
Thumb mg 7684
Thumb mg 7681
Thumb mg 7679
Thumb mg 7677
Thumb mg 7676 001

Ogród w stylu angielskim z wiktoriańską szklarnią

Ogród jest jeszcze w budowie, ponieważ dodatki i elementy architektury ogrodowej są autentycznie sprowadzane z Anglii. Kamienny zegar słoneczny z roślinnymi motywami, druciana, owalna ławka, małe urokliwe rzeźby, stylowe stare konewki, różne podpory i obeliski. Wszystkie te ważne detale skrupulatnie wyszukiwałyśmy razem w właścicielką ogrodu podczas podróży po ogrodach angielskich. Wiele trudu zostało włożone, aby je przetransportować do Polski (np. ciężki postument na zegar słoneczny). Ale jak widać, nie ma rzeczy niemożliwych.

Ramy ogrodu po obu stronach stanowi wysoki żywopłot cisowy, tak jak w ogrodach w stylu arts&crafts. Oś widokową na szklarnię i obelisk wyznacza prosty, idealny trawnik. W strategicznych miejscach posadziliśmy topiary z cisa. Po trawniku przechodzimy przez rondo z zegarem aż do szklarni. Właścicielka ma tutaj kolekcje roślin i dodatkowy pokój ogrodowy urządzony z wielkim wyczuciem. Przy szklarni są inspekty zbudowane ze starej cegły. Można w nich uprawiać wszelkie nowalijki i prowadzić wczesne wysiewy jednorocznych kwiatów ciętych.

Przy rondzie ścieżka rozgałęzia się w kierunku ławki (na lewo), a na prawo w kierunku przerwy w żywopłocie (może będzie tutaj formowany łuk?), który będzie prowadził do dalszej części ogrodu. Jak zostanie podzielony, jeszcze nadal planuję, razem z właścicielką ogrodu. Być może będą kwietne łąki, malownicze ścieżki w kształcie wachlarza i tysiące roślin cebulowych wiosną. I kwitnące jabłonie? Ławki pod drzewami? Albo ogród bylinowy z mocno zaakcentowanymi ramami z ciętego, niższego cisa?

Tymczasem mamy prawdziwe, angielskie "great garden borders" z zakwitającymi nieustannie bylinami. W okolicy szklarni jest ogród pomarańczowo-czerwony z daliami i trytomami, pozostałe kompozycje na rabatach projektowane są w różnorodnych odcieniach różu i fioletu. Nie brakuje też improwizacji. W tym ogrodzie każdy czuje się jak w Anglii.