Rabaty w stylu angielskim
Pięknie zaprojektowana i starannie wykonana rabata angielska to marzenie każdego ogrodnika, który uwielbia byliny i róże. Ale jak ją zaprojektować, żeby kwitła kolejno przez wszystkie sezony? Ten problem nie jest znowu taki trudny do rozwiązania.
Ogólnym celem w zaprojektowaniu rabaty jest zgromadzenie ciekawych i ładnych roślin (bylin, krzewów i róż), które będą stopniowo rozkwitały w kolejnych porach roku i zostaną zrównoważone roślinami ozdobnymi z liści lub posiadającymi ciekawy kształt i pokrój. Na rabacie z pewnością powinniśmy posadzić masywne akcenty. Mogą być nimi duże krzewy angielskich róż, kwitnące krzewy ozdobne (np. budleja) wysokie byliny zielne i cebulowe, topiary z cisa i bukszpanu, żywopłoty z cisa, grabu czy buka, oraz ewentualnie jako tło - wysoki mur zbudowany z cegły lub otynkowany w kolorze domu.
Niższe piętro to średnie byliny i trawy, a najniższe - okrywowe niskie rośliny płożące, które wypełnią i pokryją każde wolne miejsce. Wtedy chwasty nie mają szans. Rośliny takie przyciągają również pożyteczne owady i ptaki.
Dodatkiem, swoistą biżuterią ogrodową, będą witraże, rzeźby, obeliski, zegary słoneczne i elementy architektury ogrodowej typu ławki, pergole i łuki, po których będą się pięły pnące róże. Ważne są też nawierzchnie i obrzeża rabat. Świetnie będą wyglądały cegły, łupki, wiktoriańskie obrzeża ceramiczne lub po prostu ostro wycięty brzeg trawnika.
Planując rabatę w stylu angielskim bierzemy pod uwagę nasłonecznienie i rodzaj gleby. Ustalamy kolorystykę, która jest bardzo ważna i decyduje o charakterze rabaty. Najbardziej popularna kolorystyka, tzw. romantyczna, to róż, biel, błękit i fiolet, z małą domieszką delikatnie żółtego koloru. Inny, dość widoczny ostatnio w ogrodach trend, to gorące barwy jesieni: żółty, czerwony, pomarańczowy, połączony z liśćmi w mocnych kolorach bordowych lub prawie czarnych. Do tego egzotyczne kanny, trytomy i dalie. Po prostu ogród z dalekich krajów, gdzie nigdy nie pada śnieg. Możemy też zaplanować dwie barwy, np niebiesko-białą, niebiesko-żółtą, czerwono-niebieską, fioletowo-żółtą lub dowolną.
Planując kolorystyką nie zapominamy o różnych kształtach. Niesamowicie wpływają na atrakcyjność rabaty ciekawe tekstury, kształty kwiatów i liści. Zwłaszcza ciekawie zestawione. Najważniejsze jest, aby wybrać rośliny najlepiej dostosowane do miejsca, w którym mają rosnąć.