Thumb img 0226
Thumb img 0227
Thumb img 0218
Thumb img 0215
Thumb img 0213
Thumb img 0222
Thumb img 0225
Thumb img 0229
Thumb img 0231
Thumb img 0232
Thumb img 0235
Thumb img 0234

Ogród z cisami i strumieniem

Ogród zaczął powstawać po przebudowie starego domu i wykarczowaniu gęstych i zdziczałych zarośli. Wtedy dopiero odsłonił się widok na mur i piękne świerki serbskie, które osiągnęły wysokość domu. To był początek szkieletu ogrodu, a nasza firma zajęła się jego dalszą aranżacją. Nie wykonywaliśmy projektu tego ogrodu. Jego realizacja oparła się na wyszukaniu odpowiednich okazów roślin i znalezieniu dla nich w powstającym ogrodzie odpowiedniego miejsca.

Jako pierwszy zakupiliśmy okazały, czerwonolistny klon palmowy, potem stożki i kule z cisa na pniu, okazałe różaneczniki, bukszpany i ostrokrzewy o żółtych listkach. Posadziliśmy także grabowe szpalery rozpięte na bambusach, wielkiego platana i kolumnowego dęba. To najgłówniejsze rośliny. Potem dosadziliśmy do kompozycji drobniejsze rośliny i wysokie trawy miskanty.

Ten ogród posiada strumień ogrzewany solarami, dzięki czemu nie zamarza zimą. Brzegi strumienia obłożone są łupkiem, a jego szerokość zwęża się w miarę oddalania od patrzącego, co stwarza iluzję większej odległości. We wnękach na murze znajduje się osiem luster, które potęgują efekt większej przestrzeni, ponieważ odbija się w nich bujna roślinność i tak naprawdę nie wiadomo, gdzie ten ogród się kończy.

Po obrysie trawnika zbudowaliśmy murek, przez co teren nieco się unosi, tworząc pagórek, a za nim znajduje się ścieżka przechodząca przez strumień. Na końcu strumienia także znajduje się lustro, które stwarza złudzenie, że woda płynie dalej.

Na pagórku i w innych częściach ogrodu osadzone są rzeźby z brązu autorstwa Adama Myjaka, profesora zwyczajnego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dzięki nim niektóre widoki w ogrodzie zyskały artystyczną "duszę"i niezwykły klimat.

Dom otoczony jest monolitycznymi tarasami z granitu, z krawędziami podświetlonymi liniami świetlnymi. Na rogu domu znajduje się jeszcze jeden zbiornik wodny. To prostokątny staw z czarnego granitu. Ogród podłączony jest do systemu inteligentnego zainstalowanego w domu. Steruje on nawodnieniem, oświetleniem (świecące gwoździe) i muzyką wydobywającą się z głośników kiedy tylko jest taka potrzeba.