Thumb img 0611
Thumb  mg 0531
Thumb img 0530
Thumb img 0534
Thumb img 0536
Thumb img 0537
Thumb img 0539
Thumb img 0609
Thumb img 0610
Thumb obraz 390
Thumb obraz 391
Thumb obraz 392

Mały ogród nowoczesny rysowany kreską

Projekt tego małego ogrodu był tworzony jednocześnie z budową domu. Główne założenie projektu to proste linie, zimozielone rośliny oraz wrzosowisko. Mimo małej powierzchni udało się stworzyć ciekawe kompozycje i ładne widoki.

Trawnik przypomina nakładające się na siebie prostokąty, a tylko w jednej części – tam gdzie posadziliśmy duże drzewo liściaste (platan) - ma zaokrągloną linię. Pod drzewem ułożyliśmy łamane płyty z żółtego granitu. Stworzyły one wzmocniony placyk w trawniku, aby można było postawić tam leżak i delektować się ogrodem leżąc w cieniu. Całość podkreślona jest formowanym, niskim żywopłotem z bukszpanu. Za nim rosną białe hortensje "Annabelle", zwieszające się malowniczo w okresie kwitnienia.

W cienistym miejscu rosną białe różaneczniki podsadzone runianką japońską, z której wiosną wyrastają rośliny cebulowe, głównie tulipany. Przeciwna strona ogrodu to w nowoczesny sposób zaprojektowane wrzosowisko, bowiem różnokolorowe odmiany wrzosów i wrzośców posadziliśmy rządkami i zygzakami. Przeplatają się one z niskimi kosodrzewinami, choinami kanadyjskimi oraz malowniczymi trawami – miskantami chińskimi. Na sąsiedniej ścianie użyliśmy himalajskich brzóz o czysto białej korze i japońskich rozplenic o efektownych kwiatostanach późnym latem i jesienią. Tutaj dla odmiany wczesną wiosną kwitną łany kolorowych krokusów.

Na tarasie z kostki granitowej ustawiane są sezonowo kwitnące kompozycje w donicach. Rosną i kwitną tutaj nawet białe róże – ulubione kwiaty właścicielki ogrodu. Front nawiązuje do bryły budynku i jest równie elegancki, jak pozostała część nasadzeń.

Kompozycja ogrodu jest bardzo czytelna, a dzięki użyciu odpowiednich roślin ozdobnych - cały rok atrakcyjna. Cieszy kolorem, mimo że prawie wcale nie ma tam bylin. Z nielicznych posadziłam zimozielone bergenie, runianki japońskie, lawendę i miodunki.

Cechą charakterystyczną tego założenia ogrodowego są linie proste i zygzaki. Przez cały rok wygląda atrakcyjnie i cieszy kolorem oraz intrygującym wyglądem. Całości dopełnia nienagannie utrzymany trawnik.