Thumb img 2582
Thumb img 0516
Thumb img 2580
Thumb img 6241
Thumb img 2583
Thumb img 6242
Thumb img 0438
Thumb img 2586
Thumb img 2588
Thumb img 2591
Thumb img 6246
Thumb img 0515
Thumb img 2593
Thumb img 2587
Thumb img 2600
Thumb img 8227

Ogród w stylu angielskim

Nasza firma rozpoczęła pracę w tym ogrodzie, kiedy były już położone trawniki i posadzone rośliny. Jednak jego kompozycja nie spodobała się właścicielom i zaczęliśmy sukcesywnie przez kilka lat zajmować się przebudową i doskonaleniem zestawień roślinnych i elementów architektury ogrodowej tak, aby stworzyć efektowny ogród w stylu angielskim.

Styl angielski przypomina kompozycją naturalny krajobraz i wprowadza do ogrodu swobodę, tajemniczość, a dzięki krętym i malowniczym rabatom, ścieżkom, murkom i detalom, sprawia wrażenie tajemniczego i romantycznego. Jedynie kolorystyka nieco kłóci się z zasadami ogrodu angielskiego, który stosuje róż, fiolet, błękit i biel, tutaj zaś użyliśmy podstawowych barw w palecie: czerwieni, żółci i niebieskiego. Do tego różne odcienie zieleni, biel i ogromny, wypielęgnowany trawnik, koszony starannie i z wyciętymi krawędziami jako wspaniałe tło dla roślin.

Rabaty wiją się wśród starych drzew, a pod jednym z nich ustawiliśmy romantyczną ławkę, ukrytą wśród białych hortensji i jaśminowców. Ten romantyczny element nie narzuca się, a spełnia bardzo ważną rolę w ogrodzie. Pozwala obserwować toczące się życie i podziwiać piękne widoki, ponieważ jest znakomicie usytuowany. Romantyczności i tajemniczości dodają również bluszcze obficie pnące się po drzewach, rabatach i ogrodzeniu.

Ogród stwarza wrażenie bardzo przytulnego i przyjaznego. Gdzieniegdzie rozmieściliśmy strzyżone stożki i kule z cisa i bukszpanu, które zastąpiły nieregularne grupy drzew i krzewów, nadając mocnej struktury zimą.

Stare drzewa swobodnie rosną, niektóre są otoczone ramką z kolorowych host, a duży trawnik, nieco przechylony - podkreśla nierówność terenu. Tarasy przebiegają wokół domu po liniach
nieregularnych, przerwane są co jakiś czas kolistymi placykami i schodami na ogród, odkrywając malownicze widoki oraz łącząc poszczególne części ogrodu. Cały plan ogrodu stał się nieregularny, swobodny i asymetryczny.

Nie brakuje tutaj kompozycji w donicach na tarasie i koszach na ścianie oraz detali np. waza w bylinowej rabacie. W jednym z narożników ogrodu zbudowaliśmy pergolę, po której pną się róże i winorośl, a pod spodem kwitnie lawenda i inne ciekawe byliny. Na tarasie ustawiono teakowy komplet mebli, gdzie można bez skrępowania odpoczywać i podziwiać bujną przyrodę. Wszystko tutaj rośnie dzięki niezawodnej instalacji odwadniającej i nawadniającej. Trawnik wygląda idealnie i malowniczo.

Front domu wygląda bardzo elegancko dzięki murkom i pojemnikom na rośliny, zbudowanym z dużych kostek granitowych. Obsadzony topiarami z cisa i bukszpanu, rozmieszczonymi w regularnym rytmie, uzupełnianymi w sezonie w kwitnące rośliny jednoroczne (głównie czerwone begonie wiecznie kwitnące), zawsze wygląda nienagannie. Drzwi wejściowe zdobią dwie okazałe kompozycje w donicach. Rosną tutaj pienne laurowiśnie podsadzane w sezonie kwiatami w kolorze czerwonym i żółtym.

Ogród otacza stary, grabowy żywopłot cięty systematycznie. Ma on na celu stworzenie ochrony przed wiatrem oraz wzrokiem przechodniów. Rabaty są komponowane w sposób przemyślany, gdzie wyższe gatunki tworzą tło, schodząc coraz niżej. Gdzieniegdzie kołyszą się wielkie kępy fontannowych traw - miskantów i rozplenic.